Skip to main content

478

Ostoja Dworska - w Gościnie u Chłopa Świętokrzyskiego

Informacje o obiekcie

  • Udogodnienia:
    Internet bezprzewodowy (wifi), Parking
  • Atrakcje lokalne:
    Wycieczki rowerowe, Spływy kajakowe, Jazda konna, Piesze wycieczki, Wycieczki krajoznawcze, Centrum Fitness, Produkcja wyrobów lokalnych, Muzeum, wystawy, Parki krajobrazowe
  • Atrakcje w okolicy:
    Rowery, Kajaki, Jazda konna, Piesze wycieczki, Wycieczki krajoznawcze, Centrum Fitness, Parki krajobrazowe

Opis

Ostoja Dworska to piękno przyrodnicze i bogactwo historyczne obszaru, który był sceną wielu ciekawych historii. Liczne miejsca, będące dziś tajemniczymi ruinami, kiedyś tętniły życiem dworskim starostów małogoskich. Najstarsza wzmianka o tym miejscu pochodzi z 1377r. Od wieków to spokojne i przytulne miejsce z milą atmosferą w Paśmie Przedborsko-Małogoskim na Ziemi Świętokrzyskiej, stanowiące doskonały punkt edukacyjny, tworzący naturalną scenerię do prowadzenia warsztatów edukacyjnych dla grup szkolnych, wypoczynku rodzinnego.

W sercu zabytkowego założenia pofolwarcznego w starym spichlerzu wśród wiekowych drzew mieści się Izba Regionalna, gdzie w czasie spotkań gwarantuje się poznanie tradycji i obyczajów związanych z regionem świętokrzyskim oraz doskonały wypoczynek i rekreację z dowcipem dostosowanym do wieku słuchaczy. Pobliżu znajduje się Galeria Wsi Polskiej pt.: Poznajemy Zawody, Zwyczaje, Zajęcia Dawnej Wsi Małej Ojczyzny, która zawiera kolekcję rzeźb w drewnie ukazujących, świadectwo istnienia dawnych zawodów, zwyczajów, zajęć. W ruinach dawnej wozowni stworzono miejsce ogniskowe na każdą porę roku, gdzie zwykła, prosta wiejska potrawa smakuje wyjątkowo, a zapach pieczonego chleba, ziemniaków, przywołuje dziecięce wspomnienia. Opodal znajduje się sad tradycyjny od wieków dający smaczne owoce. Od założenia skupia dawne odmiany sadownicze jabłoni, grusz, śliw, stanowiące nasze dziedzictwo sadownicze, wiosną pachnący kwieciem, latem dający przyjemny cień drzew, jesienią pełen owoców, mających niepowtarzalne walory smakowe i aromatyczne oraz różnorodne zastosowania kulinarne wzbogacające naszą spiżarnie, zimą natomiast to naturalna stołówka pożywienia dla wszelakich istot.

Co stanowi znakomite miejsce do obserwacji i nauki tropienia zwierząt -Unikatowy wieniec lipowy w którym odpoczniesz pozyskując pozytywną energię, gdzie czeka poczęstunek z kawą, herbatą i wiejskim plackiem – Zagroda gospodarska zaprasza do poznania wielu rodzimych ras owiec, kur, kaczek, gęsi, które przywołują niepowtarzalny wiejski klimat. Naturalna łąka, oaza spokoju gdzie w gęstwinie źdźbeł rozmaitych poszukasz czegoś dla zdrowia, odkrywając niepowtarzalny wiejski klimat.

W czasie spotkań w IZBIE REGIONALNEJ W GOŚCINIE U CHŁOPA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO gwarantuje się poznanie tradycji i obyczajów związanych z regionem świętokrzyskim oraz doskonały wypoczynek i rekreację z dowcipem dostosowanym do wieku słuchaczy. Jest to ukazanie żywej kultury ludowej, budzenie szacunku dla dziedzictwa kulturowego „małej ojczyzny”, kultywowanie dawnych tradycji, kształtowanie umiejętności służących zdobywaniu wiedzy.

Warsztaty w sposób przyjazny wprowadzają w świat dawnej wsi, rozbudzając wrażliwość na piękno i bogactwo ojczystego krajobrazu. Są doskonałym uzupełnieniem między przedmiotowych ścieżek, przede wszystkim: regionalnej -ekologicznej. Zajęcia prowadzone są w obrębie gospodarstwa wpisanego do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych w Izbie regionalnej w starym spichlerzu wśród wiekowych drzew z widokiem na krajobraz kulturowy Pasma Przedborsko Małogoskiego w terminie do uzgodnienia, przez doświadczonego edukatora edukacji pozalekcyjnych, metodami aktywnymi i dostosowane do różnych grup wiekowych – czas trwania zajęć 2-3 godz. dydaktyczne.

Ale to nie wszystko. Oczekuje Was Gospodarz, dla którego spotkanie z przybyłymi gośćmi to radość z powitania i przyjęcie ze staropolską gościnnością.

Przyjedź !!! Zobacz to wszystko na własne oczy … Zapraszamy

Dodaj do ulubionych

Kontakt

tel.+48 663 530 787

Adres

Leśnica 112
28-366 Małogoszcz
Świętokrzyskie, Powiat jędrzejowski

Displayed: 5220 - Zagroda edukacyjna

Lokalizacja

Leśnica 112 - 28-366 Małogoszcz - Świętokrzyskie, Powiat jędrzejowski