plcsenfrdeitlvltptruskessvuk

Ekoprzygoda, nowoczesny portal o ekoturystyce, bio żywności i energii odnawialnej.

Dorastanie w bardziej zielonym, ekologicznym środowisku zwiększa inteligencję dzieci i obniża poziom trudnych zachowań - wykazało badanie przeprowadzone przez belgijskich naukowców. Analiza naukowców z Uniwersytetu w Hasselt ponad 600 dzieci w wieku 10-15 lat wykazała, że 3% wzrost zieleni w ich sąsiedztwie podniósł ich IQ średnio o 2,6 punktu. Warto zauważyć, że wzorzec stwierdzono u dzieci ze wszystkich warstw społeczno-ekonomicznych.

Grzyb herbaciany kombucha, znany od tysiącleci, przeżywa obecnie swój renesans. Jest popularny na całym świecie. Ma orzeźwiający słodko-kwaśny smak. Przypisuje się mu szereg korzystnych właściwości. W ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularna jako zdrowszy zamiennik konwencjonalnych, słodzonych napojów gazowanych.

Napój kombucha, odpowiednio wykonany lub kupiony w sklepie, jest bogaty w probiotyki, dlatego można spożywać go w ramach zdrowej diety.

Według danych, kombucha pochodzi z północno-wschodnich Chin, a pierwsze wzmianki o jej stosowaniu sięgają okolic 220 roku p.n.e. Kombucha powstaje ze słodzonej herbaty, zwykle czarnej lub zielonej poddanej fermentacji przez grzybek japoński (inaczej grzybek herbaciany), trwającej w przybliżeniu 7–10 dni. W zależności od użytego rodzaju herbaty, kombucha może mieć barwę od jasnoszarej do ciemnobrązowej.

Nasze rachunki za prąd w tym roku poszły mocno w górę. Nie tylko podniesiono taryfy za energię, ale też pojawiła się nowa opłata za prąd, która jest tym wyższa, im wyższe jest zużycie energii w domu. I nie ma znaczenia, czy wykorzystujesz energię poza godzinami szczytu, czy może masz własną instalację słoneczną. Opłatę mocową płaci każdy odbiorca. Pozostaje więc nauczyć się oszczędzania energii. Aby efektywnie zredukować ilość używanej energii elektrycznej warto wiedzieć, gdzie powstają koszty związane z jej użyciem, dlatego warto przeprowadzić audyt energetyczny, który wykaże miejsca generujące największe straty energii.

Kawa dodaje aromatu, stawia na nogi i towarzyszy naszym spotkaniom. Fascynaci kawy znają wiele sposobów, jak ją przyrządzać, by smakowała najlepiej.

Oficjalne zalecenia żywieniowców mówią o 3 do 5 filiżanek kawy dziennie. Taka ilość jest nie tylko bezpieczna dla dorosłego człowieka, ale i wskazana dla zdrowia: ma związek m.in. z zahamowaniem pogorszenia sprawności poznawczej, które następuje wraz z wiekiem. Tu jednak warto zaznaczyć, że najlepiej działa picie kawy przez wiele lat i nie wystarczy po nią sięgnąć dopiero na emeryturze. Lepiej pokochać kawę dużo wcześniej, by później móc dłużej cieszyć się pełną sprawnością każdego dnia.