plcsenfrdeitlvltptruskessvuk

Ekoprzygoda, nowoczesny portal o ekoturystyce, bio żywności i energii odnawialnej.

Gryzą przez cały dzień i mogą uprzykrzyć wakacje. Komar, meszka, bąk (mucha końska) potrafią być naprawdę bardzo dokuczliwe. Jak się przed nimi uchronić?

Komary zaczynają kłuć, kiedy tylko robi się jasno, mniej więcej o godz. 5-6 rano. Atakują do około godz. 9, w pochmurną pogodę mogą być aktywne przez cały dzień. Bąki, jeżeli dzień jest słoneczny, również szukają ofiary od rana, jak tylko zaczyna się robić ciepło. Wieczorem znów gryzą komary. Meszki nie za bardzo lubią słoneczne dni, za to w pochmurne potrafią atakować całymi chmarami. Co ciekawe, chmary meszek mogą przemieszczać się z wiatrem z prędkością 100 km.

Skuteczne w walce z komarami okazują się pelargonia, kocimiętka lub komarzyca lub pomidory.

Lawenda

W każdym domu czy ogrodzie powinno znaleźć się kilka krzewów aromatycznej lawendy. Nie dość, że pięknie się prezentuje, to ma jeszcze zastosowanie praktyczne. Zapach lawendy skutecznie odstrasza komary, mszyce, muchy, mole, pajęczaki, a także większe gryzonie. W naszym klimacie najlepiej sprawdza się lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia). Jest to roślina niewymagająca, jeżeli chodzi o uprawę – preferuje słoneczne stanowiska i nie przepada za nadmiernym podlewaniem. Wymaga lekko zasadowej i przepuszczalnej gleby oraz umiarkowane wiosenne przycinanie. Na zimę przykryć gałęziami drzew iglastych.

Geranium – pelargonia szorstka (Pelargonium multifidum) Pelargonia to popularna roślina doniczkowa uprawiana w domach, na balkonach czy tarasach. Jej liście wydzielają charakterystyczny – cytrynowy zapach, który odstrasza owady, w tym komary i muszki. Geranium lubi miejsca nasłonecznione i przewiewne.

Kocimiętka

Jest bujna, tworzy zwarte kępy i ma urocze fioletowo-różowo-białe kwiatki – dlatego często zdobi tarasy i balkony. Kocimiętka ma jeszcze jedną, bardzo cenną zaletę – odstrasza komary. Trzeba uważać, kiedy ma się w domu koty. Zwierzęta te uwielbiają kocimiętkę i z chęcią ją podgryzają. Kocimiętka nie jest wymagająca, jeżeli chodzi o gleby, ale lubi nasłonecznione miejsca.

Komarzyca – plektrantus koleusowaty Komarzyca ma długie pędy, które mogą osiągać nawet 200 cm i dekoracyjne liście z białym brzegami. Dlaczego komarzyca? Po roztarciu liście wydzielają mocny kamforowy zapach, który odstrasza komary. Komarzyca wyrośnie na każdej glebie, ale preferuje miejsca zacienione. Lubi umiarkowane podlewanie.

Bazylia

Bazylię można wykorzystać nie tylko do przyprawiania potraw. Silny aromat wydzielany przez liście tej rośliny odstraszy komary. Bazylię można posadzić w gruncie albo w doniczkach na tarasie czy balkonie. Lubi miejsca nasłonecznione, ale trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu.

Pomidory

Skuteczne w walce z komarami okazują się również pomidory. W liściach, łodygach i owocach jest naturalna substancja, która odstrasza głównie mszyce, ale i komary. Jeżeli nie mamy ogrodu, a tym samym miejsca, gdzie moglibyśmy zasadzić pomidory, to wystarczy powiesić listek przy oknie, by omijały nasz dom z daleka.

Mięta

Mięta bujnie się rozrasta, dlatego należy ją regularnie przycinać. Ma orzeźwiający i lekko pikantny zapach, który sprawia, że ma szerokie zastosowanie kulinarne i lecznicze. To właśnie ten intensywny zapach odstrasza również komary. Doniczkę z miętą możemy postawić na słońcu lub w półcieniu.

Źródło: https://www.ekologia.pl/, http://www.medonet.pl/zdrowie,