plcsenfrdeitlvltptruskessvuk

Ekoprzygoda, nowoczesny portal o ekoturystyce, bio żywności i energii odnawialnej.

Segregacja śmieci jest bardzo ważna dla naszego środowiska. Wiele odpadów można wykorzystać ponownie. Metal, szkło, papier i plastik to wartościowe surowce, ale tylko wtedy, gdy są posegregowane, czyli oddzielone od siebie i resztek jedzenia. Warto zatem wiedzieć, jak segregować śmieci.

Przepisy dotyczące usuwania odpadów mobilizują nas do segregacji śmieci. Warto więc zaopatrzyć się w kilka koszy na śmieci lub specjalne pojemniki przeznaczone do segregacji.

Segregacja śmieci zmniejsza wykorzystanie zasobów naturalnych Ziemi, a tym samym spowalnia proces jej degradacji. To także zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i oszczędność pieniędzy – opłata za posegregowane śmieci jest niższa, niż za odpady zmieszane. Segregowanie śmieci w domu uczy także systematyczności i kształtuje umiejętność zachowania porządku i gospodarności. Z pojęciem recyklingu warto zapoznać dzieci, aby wyrobić w nich ten nawyk już od najmłodszych lat.

Kolory pojemników

Segregacja śmieci wbrew pozorom nie jest trudna i nie wymaga sporego wysiłku. Wystarczy znajomość kilku zasad oraz wiedza dotycząca tego, jaki kolor pojemnika przypisany jest do danego rodzaju odpadu. Dzięki temu surowce, które można ponownie wykorzystać, oddzielane są od tych nienadających się do dalszego przetwarzania. Kolory pojemników do segregacji śmieci to: niebieski, zielony, biały, żółty, brązowy i czarny (lub szary).

Niebieskie pojemniki do segregacji śmieci służą do zbierania makulatury. Można do nich wrzucać wszelkiego rodzaju odpady wykonane z papieru: kartony, papierowe opakowania, tekturę falistą, ulotki, czasopisma i gazety, zapisane kartki lub zeszyty, książki, torby papierowe.

Do niebieskiego pojemnika do segregacji śmieci nie wolno wrzucać ręczników papierowych, chusteczek higienicznych, tłustego papieru, opakowania po mleku lub soku, tapet i naczyń jednorazowych.

Żółte pojemniki do segregacji śmieci są przeznaczone na metal i tworzywa sztuczne. Są to głównie plastikowe butelki, metalowe puszki, nakrętki, opakowania po mleku, po kosmetykach i środkach czystości, puszki po żywności, folia aluminiowa. Nie wolno wrzucać do nich zabawek, opakowań po lekach, sprzętu AGD ani puszek po farbach.

Białe i zielone pojemniki do segregacji odpadów są przeznaczone na szkło (odpowiednio: przezroczyste i kolorowe). Można do nich wrzucać szklane opakowania po żywności, napojach i kosmetykach. Pojemniki te nie są przeznaczone do ceramiki, okularów, żarówek, luster i szyb okiennych. Warto zaznaczyć, że w niektórych miejscowościach dostępne są tylko zielone kosze.

W brązowych pojemnikach trzyma się odpady biodegradowalne. Do nich należy wyrzucać resztki jedzenia, obierki po warzywach i owocach, korę drzew, trociny, skoszoną trawę i gałęzie drzew. Nie wolno umieszczać w nich kości, popiołu z węgla, leków, kamieni, ziemi i impregnowanego drewna.

Natomiast czarny (a w niektórych miejscowościach szary) pojemnik jest przeznaczony na wszystkie odpady, które nie poddają się recyklingowi, np. odpady higieniczne. W tych koszach nie można umieszczać substancji niebezpiecznych.

Jak zorganizować segregację w domu?

• jeśli masz dużo miejsca, najwygodniejszym rozwiązaniem będzie kosz podzielony na różne frakcje. Możesz również postawić kilka odpowiednio oznaczonych pojemników;

• na mniejszych powierzchniach możesz ograniczyć ilość koszy do dwóch: do jednego wrzucaj odpady zmieszane, a do drugiego • wszystkie te, które nadają się do odzysku. Gdy pojemnik się wypełni, wyrzuć śmieci pamiętając o podziale na odpowiednie frakcje;

• jeśli nie masz miejsca na nowe kosze, wykorzystaj do zbierania śmieci stare kartony i pudełka np. butach;

• segregacja stanie się ogólnodostępna, bo będzie więcej pojemników na posortowane odpady. Nie będziesz już musiał gromadzić np. starych gazet, żeby opłacało się ich - wywiezienie do punkty na drugim końcu gminy. Kosze na posegregowane odpady będą w Twoim pobliżu, abyś mógł z nich korzystać, gdy tylko będzie taka potrzeba; gmina poinformuje mieszkańców o nowych zasadach sortowania śmieci na swoich stronach internetowych lub w specjalnych kampaniach - zapytaj o to w swoim urzędzie.

Segregując pamiętaj też o tym, aby:

• zgniatać puszki, kartony i butelki plastikowe przed wrzuceniem do pojemnika;

• wyrzucać butelki bez nakrętek i korków;

• sprawdzać znak na opakowaniu, który informuje o tym, co należy z nim zrobić po wykorzystaniu zawartości.

Źródło: http://www.mpgk.com.pl/edukacja/segregacja-odpadow, https://www.euro.com.pl/artykuly/