Skip to main content

Kawa - I co dalej?

Kawa dodaje aromatu, stawia na nogi i towarzyszy naszym spotkaniom. Fascynaci kawy znają wiele sposobów, jak ją przyrządzać, by smakowała najlepiej.

Oficjalne zalecenia żywieniowców mówią o 3 do 5 filiżanek kawy dziennie. Taka ilość jest nie tylko bezpieczna dla dorosłego człowieka, ale i wskazana dla zdrowia: ma związek m.in. z zahamowaniem pogorszenia sprawności poznawczej, które następuje wraz z wiekiem. Tu jednak warto zaznaczyć, że najlepiej działa picie kawy przez wiele lat i nie wystarczy po nią sięgnąć dopiero na emeryturze. Lepiej pokochać kawę dużo wcześniej, by później móc dłużej cieszyć się pełną sprawnością każdego dnia.

Najnowsze badania dowodzą, że regularne picie kawy ma wpływ na spowolnienie łagodnych zaburzeń poznawczych. Picie kawy może wspomagać nasz mózg dwojako. Z jednej strony kofeina redukuje nadciśnienie tętnicze, zmniejsza ryzyko cukrzycy typu drugiego, pomaga utrzymać prawidłową wagę i dobry nastrój. Krótko mówiąc: ogranicza czynniki przyśpieszające rozwój chorób neurodegeneracyjnych. Z drugiej strony kawa może działać bezpośrednio na sam proces neurozwyrodnieniowy – potwierdza dr n. med. Anna Barczak. Badania dowodzą, że długotrwałe picie kawy w umiarkowanej ilości przez całe życie może wpływać na zachowanie sprawności poznawczej w starszym wieku, a 70-latkowie regularnie spożywający kawę są pod tym względem sprawniejsi niż ich koledzy, którzy kawy nie piją – dodaje. Dr Barczak podkreśla też, by nie zapominać o innych właściwościach kawy. Kawa stymuluje, poprawia czujność i koncentrację, zwiększa szybkość psychomotoryczną oraz wytrzymałość5, a te czynniki również przekładają się na nasze funkcjonowanie w jesieni życia.

Czyli warto pić kawę każdego dnia dla zachowania zdrowia i sprawności, a ile z tego przyjemności.

Kawa może być używana jeszcze na wiele różnych sposobów, a jej resztki ( fusy) wykorzystane w wieloraki sposób przykłady opisane poniżej.

Kawa jako przyprawa

Zmielone ziarna kawy można dodać do dowolnej suchej przyprawy do nacierania, w celu nadania ciekawego smaku żywności. Wystarczy dodać kilka łyżek stołowych do suchej masy, aby uzyskać bardziej “dymny” smak mięs, takich jak kurczak, wieprzowina czy jagnięcina.

Dodatek do ciasta

Kawa jest doskonałym dodatkiem do ciast i innych słodkich przysmaków. Jest to szczególnie dobry dodatek do czekolady i oczywiście nie możemy zapomnieć o popularnym cieście kawowo-orzechowym.

Kawa zamiast chemii

Jest to tańsza alternatywa dla drogich środków do czyszczenia rur i daje takie same rezultaty! Wlej pół szklanki wraz z solą do zmywarki do kanalizacji. Następnie wlej do odpływu pełny czajnik wrzącej wody. To takie proste i nie są potrzebne żadne chemikalia.

Usuń nieprzyjemny zapach z rąk

Możesz użyć wilgotnych fusów z kawy, aby skutecznie usunąć nieprzyjemny zapach, pocierając je palcami, a następnie spłukując. Można je stosować po pokrojeniu warzyw, czosnku lub czegokolwiek, co pozostawia silny zapach.

Odstrasz owady

Właściwości kawy sprawiają, że jest doskonałym naturalnym środkiem odstraszającym owady. Wszystko, co musisz zrobić, to posypać trochę kawy w kątach lub w dowolnym miejscu, w którym nie chcesz owadów. Można nawet samemu się natrzeć, aby uchronić się przed ukąszeniami owadów.

Złuszczaj skórę

Ten sposób jest powszechnie znany i sprawdzony przez wiele osób. Fusy z kawy sprawdzają się jako peeling do twarzy i ciała, ponieważ ich konsystencja pomaga złuszczać naskórek i usuwać martwe komórki. Delikatnie wmasuj mieloną kawę w skórę i spłucz.

Wzbogać swój pojemnik na kompost

Kawa jest bogata w azot, co stanowi doskonały dodatek do kompostownika. Aby uzyskać mocniejszą mieszankę, dodaj jedną część kawy, jedną część liści i jedną część świeżo skoszonej trawy – radzi Brewsmartly.com. Wymieszaj, a następnie dodaj do kompostu.

Nadaj swoim kwiatom wyjątkowy blask

Fusy z kawy obniżą poziom pH gleby wokół roślin, co może uwydatnić ich kolor. Tylko upewnij się, że te rośliny nie potrzebują większej kwasowości, ponieważ na przykład krzaki borówki nie znoszą fusów po kawie. Oczyść swoją paletę z perfum

Wąchanie ziaren kawy pomiędzy wąchaniem zapachów sprawi, że każdy zapach będzie mógł poczuć się jak pierwszy. W ten sposób nie doświadczysz przeładowania zapachem. https://kawaizdrowie.pl/pl/, https://ecoreporters.pl/2021/