Skip to main content

1167

Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego - Chrośnica

Informacje o obiekcie

  • Udogodnienia:
    Internet bezprzewodowy (wifi), Parking, Opieka nad dziećmi
  • Atrakcje lokalne:
    Wycieczki rowerowe, Piesze wycieczki, Wycieczki krajoznawcze, Produkcja wyrobów lokalnych, Muzeum, wystawy, Parki krajobrazowe
  • Atrakcje w okolicy:
    Rowery, Kajaki, Jazda konna, Piesze wycieczki, Wycieczki krajoznawcze, Centrum Fitness, Produkcja wyrobów lokalnych, Parki krajobrazowe

Opis

Chrośnica – Wioska Barwnych Wątków

Chrośnica to miejscowość urokliwie położona w Górach Kaczawskich, gmina Jeżów Sudecki, w dolinie potoku Lipka, wypływającego spod Łysej Góry. Dzieje Chrośnicy sięgają XII wieku, kiedy to osada została założona przez cystersów. Z tego okresu pochodzi stary kościółek św. Jadwigi, patronki wsi. Na terenie miejscowości znajdują się liczne szachulcowe budynki, stare stodoły, budynki przysłupowe, krzyże pokutne, a wszystko to wtopione w górski krajobraz.

Przed wiekami Chrośnica słynęła z tradycji tkackich i wyrobu wysokiej jakości płótna. Teraz te tradycje prezentowane są na warsztatach w Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego.

W Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego gromadzone są relikty minionych epok: stare narzędzia związane z uprawą i obróbką lnu, naturalnym barwieniem, narzędzia rękodzielnicze powiązane z tkactwem, dokumenty, kroniki, fotografie opowiadające o historii naszej wsi oraz regionu. To przede wszystkim „żywa” przestrzeń twórcza i edukacyjna, w której odkrywane są kolorowe wątki przed uczestnikami warsztatów, tworząc niepowtarzalne rzeczy i chwile.

Oferta dla grup szkolnych i przedszkolnych

Proponowane warsztaty:

KOLOROWE CZARY Podczas warsztatów odkryjemy tajemnice naturalnego barwienia, poznamy znaczenie barw i jak na nas wpływają oraz dowiemy się co możemy barwić. Własnoręcznie pobarwimy torby lub plecaki naturalnymi barwnikami, tradycyjna metodą shibori , które zabierzemy do domu. Zwiedzimy wieś Chrośnicę, zawitamy do „Szafy z książkami” oraz przeniesiemy się w czasie, pracując na starych narzędziach w Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego. To wszystko wypełnione, będzie zapachem z możliwością poczęstunku „Ch… Ch…” Chrośnicką Chałką i czerwonym napojem.

TKACZE – ŁAPACZE Podczas warsztatów poznamy tradycyjne metody uprawy i obróbki lnu, odkryjemy właściwości tej wyjątkowej rośliny, otrzymamy czesankę lnianą. Utkamy na hula hop poduszkę lub tkacza, poznając różne techniki tkackie. Stworzone dzieło każdy uczestnik zabiera do domu. Zwiedzimy wieś Chrośnicę, zawitamy do „Szafy z książkami” oraz przeniesiemy się w czasie pracując na starych narzędziach w Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego. To wszystko wypełnione, będzie zapachem z możliwością poczęstunku „Ch… Ch…” Chrośnicką Chałką i czerwonym napojem.

Oferta dla rodzin i turystów

Cykliczne kreatywne warsztaty W okresie wakacji letnich i zimowych w każdym tygodniu, odbywają się otwarte, cykliczne warsztaty w ramach Kreatywnych Warsztatów w Geoparku Krainy Wygasłych Wulkanów. Warsztaty skierowane są dla rodzin, dzieci i dorosłych oraz osób indywidualnych.

Oferta dla grup zorganizowanych i studyjnych

Proponowane warsztaty:

I – Warsztaty z naturalnego barwienia lnu Świat roślin i zwierząt stanowił do końca XIX wieku, jedyne źródło barwników stosowanych przez człowieka. Ludzie już od czasów prehistorycznych, poznając znaczenie, wykorzystywali moc barw w sferze emocji, estetyki i zdrowia. Człowiek obserwował i odnajdywał w przyrodzie barwniki w różnych częściach roślin i zwierząt, próbując je utrwalić. Tajniki farbiarstwa były objęte tajemnicą, zabezpieczone licznymi dekretami królewskimi i cesarskimi / zdradzenie ich groziło ścięciem głowy /. Podczas zajęcia, każdy uczestnik warsztatów sam pofarbuje poduszkę, którą zabiera ze sobą. Barwienie odbędzie się metoda shibori (tradycyjna, japońska metoda barwienia), barwnikami naturalnymi – pochodzenia zwierzęcego i roślinnego..

II – Warsztaty „ Tkacze-Łapacze” #zerowaste Techniki tkackie mogą przyjąć różnorodną formę. Począwszy od bardzo prymitywnych ramek tkackich zrobionych z gałęzi, poprzez tradycyjne warsztaty tkackie- krosna, a nie kończąc na współczesnych metodach łączonych z tradycyjnymi. Inspiracja form przestrzennych bardzo często pochodzi od matki natury. Materiały wykorzystywanym w pracach mogą być wytworzone przez człowieka, jak również przez przyrodę. Podczas warsztatów, każdy uczestnik stworzy własnego tkacza-łapacza( może być snów). Materiały, z których będziemy korzystać to odpadki poprodukcyjne bawełniane, resztki tkanin lnianych, czesanki wełniane, wszystko naturalne, biodegradowalne. „ Brak marnowania” – zero waste, tym stylem życia, stworzone zostaną wyjątkowe dzieła.

III – Warsztaty „ Dziad na butelkę” Czesanki wełniane jak sama nazwa podpowiada z pewnością pochodzą od owiec. Tylko w Polsce jest ponad 36 ras owiec, a na świecie… trudno zliczyć. Każda z nich to inny rodzaj czesanki ( struktura, kolor, grubość ). Nie tylko owce obdarowują nas czesanką, również inne zwierzęta i rośliny. A jakie?…Będzie można dotknąć i doświadczyć podczas warsztatów. Podczas zajęć, uczestnicy otrzymają różne czesanki, dzięki którym nadając trójwymiarową formę, stworzą niepowtarzalne dziady. Warsztaty odbywać się będą metodą suchego filcowania. Technika ta daję możliwość, bardzo precyzyjnego stworzenia małej formy przestrzennej.

Serdecznie Zapraszamy!!


 

Dodaj do ulubionych

Kontakt

tel.+48 691 207 224(Monika)
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.kaczawskasiec.pl

Adres

Chrośnica 67a
58-521 Jeżów Sudecki
Dolnośląskie, Powiat jeleniogórski

Displayed: 690 - Zagroda edukacyjna

Lokalizacja

Chrośnica 67a - 58-521 Jeżów Sudecki - Dolnośląskie, Powiat jeleniogórski