plcsenfrdeitlvltptruskessvuk
Ekoprzygoda, nowoczesny portal o ekoturystyce, bio żywności i energii odnawialnej.

Gospodarstwo Agroturystyczne i Stajnia Koni Paryja

Popularne

Szczegóły ogłoszenia

Id Ogłoszenia: 745
Wyświetlony: 860
Wygasa: 2021-03-22 12:09:00
0.00 (0 głosów)
Kontakt tel.+48 692 756 540
tel.+48 791 157 862
http://paryja.agro.pl
Plusy:

Opis

Gospodarstwo Agroturystyczne i Stajnia Koni Paryja w miejscowości Ołpiny położone jest w samym sercu Pogórza Ciężkowickiego, pomiędzy najwyższymi szczytami w okolicy Liwoczem 562 m n.p.m. i Brzanką 536 m n.p.m., w urokliwej dolince, w sąsiedztwie lasu i skał. Nasze gospodarstwo leży w widłach dwóch malowniczych potoków, gdzie pod skalistym wzgórzem położone są przytulne, drewniane zabudowania gospodarstwa Paryja. Nazwa gospodarstwa ma typowo regionalny charakter, Paryją nazywano kiedyś miejsce odludne, leżące w dolinie, gdzie kończy się droga.

Nasz Galicyjski krajobraz kulturowy pełen jest drewnianych kościółków, czuwających na rozdrożach kapliczek oraz uroczych małych miasteczek jak Biecz, Ciężkowice, Tuchów czy Ryglice. W naszym regionie turyści odnajdą miejsca tajemnicze, związane z wieloma legendami, gdzie do tej pory można usłyszeć chrzęst zbroi rycerskich. Jadąc doliną Dunajca ujrzeć można, tuż nad drzewami pobliskich wzgórz, zamek w Wytrzyszczce, ruiny w Czchowie i Melsztynie. W Dębnie przy trasie Kraków-Tarnów znajduję się zamek, który przetrwał po dziś dzień bez przekształceń i zniszczeń, jako jeden z nielicznych przykładów gotyckiej rezydencji rycerskiej w Polsce. Natomiast w Nowym Wiśniczu można zwiedzać największą zachowaną barokową rezydencję obronną w naszym kraju.

Paryja to czynne, ponad 14-hektarowe ekologiczne gospodarstwo rolne, gdzie hoduje się konie małopolskie i uprawia się pszenicę oraz orkisz. Proponujemy wypoczynek z dala od cywilizacji w bliskim kontakcie z naturą. To miejsce gdzie można poczuć atmosferą wiejskiego życia, połączonego z trudem dnia codziennego, polecane szczególnie dla tych z Państwa, którzy nie boją się pomieszkać w wiejskiej chałupie, skosztować wiejskiego jadła, czy zaznać odrobinę trudu.

Naszym Gościom Oferujemy wynajęcie stylowo wykończonej drewnianej chałupy pogórzańskiej. Prywatność zapewniona, zabudowania gospodarcze i dom właściciela znajdują się w odległości 70 m, a najbliżsi sąsiedzi w odległości ok. 200 m. W domu znajduje się duży salon wraz z kuchnią (piecem na drewno), kominkiem otwartym, kuchenką gazową. Do dyspozycji Gości jest kompletne wyposażenie do przygotowywania posiłków. Łazienka wyposażona jest w prysznic, ubikację, zabytkową toaletkę i całkiem nowoczesną pralkę. Wszystko to sprawia, że Goście mają całkowitą swobodę, a chałupa idealnie nadaje się dla grup (do 20 osób) lub zaprzyjaźnionych rodzin.

W obejściu i w Szopie Tradycji znajduje się wystawa etnograficzna przedmiotów gospodarstwa domowego. Pod chałupą wiata ogniskowa, staw, kwieciste kaczeńcowe łąki i prawie pionowe, skaliste wzgórze. W upalny dzień można przesiadywać w przewiewnej werandzie, a wieczorem zapalić ognisko na specjalnie przygotowanym placu nad stawem.

Poza pobytem w tradycyjnym obejściu można skorzystać z jazdy konnej, uprawiać wspinaczkę skałkową, wędkować, przyjemnie spacerować czy przemierzać ciekawe trasy rowerowe. Hodowane w gospodarstwie konie małopolskie jak i uprawnienia właściciela, pozwalają zarówno na naukę jazdy konnej od podstaw, wycieczki, zimowe kuligi, rajdy i obozy konne.

Nasze gospodarstwo agroturystyczne oprócz propozycji wypoczynku spełnia jeszcze jedną bardzo ważna rolę - edukacyjną. Od wielu lat oferujemy naszym Gościom zajęcia edukacyjne o następującej tematyce:

- Okołorolnicze np. Od snopka do prołzioka,

- Rękodzielnicze (kołodziejskie, bednarskie, z kręcenia powrozów, przędzalnicze, bibułkarskie) ,

- Wiejska impreza w Paryi -impreza integracyjna,

- Cztery strony świata - czyli co nas otacza, co można znaleźć wokół nas (przyroda, historia, etnografia regionu),

- Pokazy żniwne i siankokosów („Żniwa w Paryi”, „Sianokosy w Paśmie Brzanki”),

- Gdy babcia z dziadkiem dziećmi byli (skansen wsi pogórzańskiej).

Gospodarstwo otwarte jest na przyjmowanie Gości pragnących poobcować z naturą, poznawać dawne obyczaje czy też tajniki dzikiej przyrody.

Informacje dodatkowe

Pokoje Pokoje pięcioosobowe i większe
Udogodnienia w pokoju Taras, Widok, Kominek, Kuchnia / aneks kuchenny, Wanna/Prysznic, Czajnik elektryczny
Udogodnienia Internet bezprzewodowy (wifi), Parking
Wyżywienie Śniadania, Śniadania i obiadokolacja, Śniadanie, obiad i kolacja, Bez wyżywienia
Atrakcje w okolicy Rowery, Jazda konna, Piesze wycieczki, Wycieczki krajoznawcze, Parki krajobrazowe

Lokalizacja

Powiat tarnowski, Małopolskie
Ołpiny 512, 38-247 Ołpiny

Video

Ocena

Jakość / Cena
Obsługa
Kontakt

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić