plcsenfrdeitlvltptruskessvuk
Ekoprzygoda, nowoczesny portal o ekoturystyce, bio żywności i energii odnawialnej.

Osada Jaćwiesko-Pruska

Popularne

Szczegóły ogłoszenia

Id Ogłoszenia: 629
Wyświetlony: 972
Wygasa: 2020-10-08 13:21:00
0.00 (0 głosów)
Kontakt tel.+48 603 977 637
www.osada.prusaspira.org
Plusy:

Opis

Osada Jaćwiesko-Pruska w Oszkiniach, na pograniczu polsko-litewskim – to kamienno-drewniany kompleks odwzorowujący dawny gród Jaćwingów. Zrekonstruowany dzięki wieloletnim wysiłkom pana Piotra Łukaszewicza gród prezentuje wiele aspektów ówczesnego życia: wierzenia (kamień mocy!), założenia obronne, budynki mieszkalne i gospodarcze, codzienne życie. Jest to jedyny w swoim rodzaju obiekt, gdzie można się prawdziwie przenieść w czasie i przestrzeni, zobaczyć i poczuć, jak w XII-XII wieku żyły plemiona Bałtów.

W osadzie prowadzone są zajęcia edukacyjno-rekreacyjne, połączone z kultywowaniem zwyczajów jaćwieskich. Turyści mogą spróbować życia w spartańskich warunkach: nocować w chatach zbudowanych z bel na zrekonstruowanych drewnianych łożach pod przykryciem ze skór, oraz przygotowywać potrawy na kamiennych paleniskach.

Celem twórcy osady, Piotra Łukaszewicza, jest ocalenie pamięci o pradawnych mieszkańcach tych ziem, dlatego nieustannie wzbogaca swoje dzieło, gromadzi wiedzę historyczną o tych terenach. Właściciel osady utożsamia się z Bałtami, uważa, że w jego żyłach płynie krew litewsko-prusko-jaćwieska. Oprowadzając wycieczki, barwnie opisuje ówczesną rzeczywistość. W ten sposób pragnie ocalić pamięć o swoich wojowniczych przodkach.

Informacje dodatkowe

Lokalizacja

Powiat sejneński, Podlaskie
Oszkinie 42, 16-515 Puńsk

Video

Ocena

Jakość / Cena
Obsługa
Kontakt

Oceny użytkowników

Zaloguj się aby ocenić